Dofinansowania dla firm w lipcu

Lipiec to kolejna szansa dla przedsiębiorców na zdobycie finansowego wsparcia na rozwój swojej działalności w ramach funduszy unijnych. Kryteria poszczególnych projektów są oczywiście różne, podobnie jak cele na które można przeznaczyć środki. Na jakie programy warto zwrócić uwagę?

Klastry międzynarodowe

Dofinansowania dla firm w lipcu

Przedsiębiorcy, którzy wspólnie planują ekspansję zagraniczną mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości nawet 10 mln złotych w ramach dotacji Umiędzynarodowienia klastrów. Uzyskane środki można przeznaczyć na promocję swoich usług, produktów i towarów poza granicami kraju. Minimalna wartość wsparcia to 500 tys. zł. Od początku lipca rozpoczyna się III runda przyjmowania wniosków. Potrwa ona do końca sierpnia. Następnie czekają nas jeszcze dwie kolejne, a cały nabór zakończy się 29 listopada o godzinie 16:00. Łączna pula na dofinansowanie projektów to 50 mld złotych, z czego prawie 4,5 mld zarezerwowane jest dla przedsiębiorstw z województwa mazowieckiego.

Badanie na rynek

Kolejna szansa na środki to dotacje w ramach „Badania na rynek”. Maksymalna kwota, którą można otrzymać to 20 mln zł. Dotacje skierowane są do firm z sektora MŚP. Dodatkowo muszą one pochodzić z miast o średniej wielkości. Uzyskane dofinansowanie powinno zostać przeznaczone na rozwój innowacji lub poszukiwanie kolejnych. Otrzymane pieniądze powinny zostać przeznaczone na chociażby zakup maszyn i urządzeń, bez których niemożliwe jest uruchomienie produkcji nowego asortymentu. Ponadto dzięki nim można sfinansować zakup nieruchomości czy budowę linii produkcyjnej i hal.

Programy akceleracyjne

Na złożenie wniosków o dotacje w ramach programów akceleracyjnych będzie niewiele czasu. Nabór rozpocznie się 17 lipca i potrwa tylko do 4 września. Trzeba się więc śpieszyć. Minimalna wartość wsparcia to 10 mln zł, maksymalna z kolei 15 mln. Program skierowany jest do firm, które chcą wspierać rozwój start up-ów. Dofinansowanie można otrzymać na: granty dla start up-ów (nawet 100 proc. wartości), usługi wspierające wzrost start up-ów (także 100 proc.) czy koszty realizacji programu akceleracyjnego (50 proc. wsparcia, przy założeniu, że koszty nie są większe niż 20 proc. dofinansowania).

Wdrażanie innowacji przez MŚP

W dalszym ciągu podejmowane są przedsięwzięcia, które mają niwelować różnice między zamożniejszą, zachodnią częścią kraju, a biedniejszą – wschodnią (stąd zresztą podział na Polskę A i B). W ramach „Wdrażania innowacji przez MŚP” pozyskać można 7 mln zł. Minimalna wartość grantu, wynosząca 1 mln złotych, również robi wrażenie. O środki mogą starać się mikro, małe oraz średnie firmy, które należą do ponadregionalnego powiązania kooperacyjnego działającego od minimum roku. Samo przedsiębiorstwo ubiegające się o wsparcie musi natomiast należeć do wspomnianego ponadregionalnego powiązania od co najmniej pół roku. Koniecznym do spełnienia kryterium jest również liczba zatrudnianych pracowników – musi być ich minimum pięciu. Dodatkowo przychody w roku obrotowym nie mogą być mniejsze niż 600 tys. zł. W owym ponadregionalnym powiązaniu musi znajdować się minimum 5 firm z dwóch województw, w tym koniecznie jednego z Polski Wschodniej. Przedsiębiorstwa muszą kooperować ze sobą w pokrewnych branżach. Pozyskane pieniądze można przeznaczać na prawa patentowe, licencje, know-how i inne prawa własności intelektualnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *