Fiskus może zablokować konto na 3 miesiące

Urząd Skarbowy ma nowe uprawnienia. Jeśli system fiskusa uzna, że transakcje związane z kontem naszej firmy budzą wątpliwości, dostęp do rachunku może zostać zablokowany nawet na 3 miesiące. Już teraz monitoringiem objęto 5,6 mln rachunków, a tysiącom przedsiębiorstw nadano status „wysokiego ryzyka”.

Fiskus może zablokować konto na 3 miesiące

Od 30 kwietnia szef Krajowej Administracji Skarbowej ma nowe uprawnienia. Dostęp do konta w banku może zostać zablokowany na 72 godziny, a w skrajnych przypadkach nawet na 3 miesiące. Co musiałoby się stać by do tego doszło? Wcale nie tak dużo, jak mogłoby się wydawać. Jak donosi „Rzeczpospolita”, jeśli komputer fiskusa potraktuje nas jako oszustów, urzędnik będzie miał pełne prawo zablokować nam dostęp do rachunku bankowego, jeśli tylko uzna, że może to zapobiec wyłudzeniom podatkowym. To efekt stopniowo wprowadzanej ustawy STIR. System teleinformatyczny izby rozliczeniowej sprawił, że w bazach KAS już teraz znajduje się ok. 5 tys. przedsiębiorstw „wysokiego ryzyka”. Wspomniany system umożliwia wymianę informacji między sektorem bankowym a KAS. Już teraz monitoringiem objęto przeszło 5,6 mln rachunków podmiotów kwalifikowanych. Z obserwacji wyłączono zatem tylko rachunki służące do celów prywatnych.

Banki muszą przekazywać informacje

Pierwsze tego typu dane zostały przekazane przez te instytucje finansowe w połowie lutego bieżącego roku. Zgodnie z założonym harmonogramem teraz zostaną one dostarczone również przez banki spółdzielcze oraz SKOK-i. Ustawa ma zapobiegać wykorzystywaniu polskiego sektora bankowego, jako jednego z narzędzi wyłudzeń skarbowych. Business insider przytacza wypowiedź dyrektora Departamentu Nadzoru nad Kontrolami w Ministerstwie Finansów Przemysława Krawczyka: „ma to uniemożliwić przestępcom wykorzystywanie sektora finansowego między innymi do transferu środków pochodzących z wyłudzeń skarbowych, ukrywania relacji transakcyjnych czy unikania zapłaty należnych danin. Powstał cały mechanizm, struktura, organizacja, system prawny, aby temu zapobiegać”. Od końca lipca banki będą przekazywać także informacje o wszystkich przelewach przychodzących i wychodzących. „To będą kluczowe dane dla skuteczności systemu” – dodaje. We wrześniu do skarbówki trafią natomiast informacje historyczne za okres od 1 stycznia 2016 roku związane z rachunkami otwartymi na dzień 13 stycznia tego roku.

Firmy „wysokiego ryzyka”

Krawczyk podkreśla, że już teraz można zaobserwować rezultaty wprowadzenia STIR. Przetworzenie uzyskanych informacji pozwoliło na wytypowanie około 5 tys. przedsiębiorstw, którym nadano status „wysokiego ryzyka”. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że są one zamieszane w jakieś wyłudzenia, lecz zostały jedynie objęte przez urząd monitoringiem. Oczywiście nie znalazły się one na tej liście bezpodstawnie. Wobec niektórych z nich istnieje uzasadnione ryzyko, że brały udział w takim procederze. Są to przedsiębiorstwa, które np. kilkukrotnie, bez powodzenia próbowały zarejestrować się na potrzeby VAT w różnych urzędach skarbowych. Pod lupę urzędników trafiły również podmioty ubiegające się o zwrot podatku, a także firmy, na których rachunkach nie ma żadnego ruchu, ale mogą one zostać wykorzystane w karuzeli podatkowej chociażby jako znikający podatnik.

Pierwsze miliony wracają do budżetu

W ubiegły poniedziałek resort finansów poinformował, że dzięki przeprowadzonej przez KAS akcji przeciwko oszustom VAT już udało się zabezpieczyć 37 mln zł, a także zatrzymano dwie podejmujące takie działania. Szacuje się, że w ich wyniku budżet państwa mógł stracić nawet 83 mln zł. Efekty STIR zauważa również wspomniany już Przemysław Krawczyk, który przytacza kwietniowe zabezpieczenie 350 tys. euro (czyli ok. 1,5 mln zł) z nieznanego do tej pory skarbówce rachunku. Z racji tego, że KAS nie posiadał wówczas uprawnień umożliwiających zablokowanie konta, organem interweniującym był Generalny Inspektor Informacji Finansowej, który podjął stosowne kroki opierając się na przepisach o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy. „Gdyby GIIF nie uzyskał informacji z systemu o założeniu konta przez podejrzany podmiot, nie mógłby skutecznie zadziałać” – podkreśla Krawczyk.

Kontrowersje

Ministerstwo finansów zwraca uwagę, że STIR ma działać prewencyjnie. Nowe uprawnienia mają nie tylko zminimalizować proceder wyłudzania VAT, ale również poprawić warunki prowadzenia firm. Eksperci uważają jednak, że nowe przepisy mają wiele luk. Przedsiębiorcy jeszcze przed wejściem przepisów w życie często skarżyli się, że urzędnicy nadużywają swoich uprawnień, nierzadko postępując nieodpowiedzialnie. Kontrowersje budzi również zapis o kwocie zobowiązania podatkowego. Jeśli przekracza ona 10 tys. euro, wspomniana blokada może zostać przedłużona do 3 miesięcy. Taki limit sprawia, że blokadzie mogą podlegać nawet niewielkie przedsiębiorstwa, jak np. osiedlowe sklepy. Blokada konta podlega wprawdzie zaskarżeniu. Co więcej, mają być one rozpatrywane bardzo szybko – w terminie 30 dni. Tak ekspresowe tempo sprawia, że w przypadku dużej liczby wniosków przeciągnięte zostaną sprawy zwykłych podatników.

Szerszy wachlarz uprawnień urzędników można interpretować dwojako. Z jednej strony, to szansa na ukrócenie wyłudzeń podatków VAT. Z drugiej jednak istnieją uzasadnione obawy nadużywania przepisów. W takiej sytuacji cierpieliby uczciwi przedsiębiorcy, dla których blokada rachunku mogłaby mieć fatalne skutki.

Komentujesz: “Fiskus może zablokować konto na 3 miesiące

  1. Super, pan urzędnik może stwierdzić, że pani Basia prowadząca warzywniak oszukuje państwo na VAT i zablokuje jej konto na 3 miesiące. Po 2 miesiącach zanim sprawa zostanie rozwiązana pani Basia będzie bankrutem i pójdzie na zasiłek, ale kasa w budżecie musi się zgadzać. Paranoja

  2. I bardzo dobrze. Im szybciej ograniczy się dostęp do środków takiej osobie, tym lepiej. Jak ktoś nie ma niczego do ukrycia to nie powinien się bać, a jak raz drugi okaże się, że łatwo dotarli do takich oszustów, to później kolejny się zastanowi czy mu się opłaca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *