Goldman Sachs zainwestuje w przedsiębiorcze kobiety

Amerykański gigant finansowy Goldman Sachs zainwestuje 500 mln dolarów w przedsiębiorcze kobiety. Ma to choć częściowo zniwelować różnice w biznesie, które spowodowane są płcią. Okazuje się jednak, że bank, który chce naprawiać świat wcale nie jest pod tym względem lepszy.

Goldman Sachs pomoże kobietom

Goldman Sachs zainwestuje w przedsiębiorcze kobiety Luka w zarobkach między kobietami a mężczyznami to wciąż powszechne zjawisko. Dysproporcja widoczna jest również w biznesie, który zdominowany jest panów. Problem ten choć w pewnym stopniu chce rozwiązać Goldman Sachs, który planuje zainwestować w płeć piękną 500 mln dolarów. Jak informuje Reuters wsparciem z programu „Launch With GS” zostaną objęte przedsiębiorcze panie prowadzące własne firmy. Środki mają umożliwić im generowanie dużych zysków z inwestycji. Jak powiedziała Stephanie Cohen, dyrektor ds. strategii banku taka działalność świetnie wpisuje się w misje instytucji:  inwestowanie i pomoc firmom w rozwoju to nasza działalność. Mamy nadzieję, że będzie to miało znaczenie dla kobiet, które mają wielkie pomysły, ale są odcięte od ekosystemu finansowania.

A jak wygląda sytuacja kobiet w Goldman Sachs?

Cohen zwróciła również uwagę na to, że w 2017 roku tylko 2% amerykańskich spółek venture capital trafiało do przedsiębiorstw zarządzanych tylko przez kobiety. Dla firm, w których zasiadała co najmniej jedna przedstawicielka płci pięknej było to natomiast 12%. Inicjatywa jednego z największych banków inwestycyjnych na świecie z całą pewnością zasługuje więc na uznanie. Dziwne jest natomiast to, że bank, który tak bardzo chce zlikwidować dysproporcje między płciami sam boryka się z tym problemem. Na początku roku okazało się, że kobiety pracujące w brytyjskich placówkach Goldman Sachs zarabiają o 56% mniej niż mężczyźni. Jeśli dorzucimy do tego premie wypłacane na koniec roku, to rozbieżności wzrastają do aż 72%. Kobiety na najwyższych stanowiskach stanowią raptem 10-12% personelu. Co więcej, spośród 31 członków kierownictwa wymienionych w komitecie zarządzającym instytucji tylko 5 to kobiety, z czego jedna wkrótce przejdzie na emeryturę. Goldman Sachs zarzeka się jednak, że na tych samych stanowiskach zarobki kobiet i mężczyzn są jednakowe. Dysproporcja ma być zatem spowodowana tym, że najważniejsze stanowiska obsadzone są mężczyznami. Amerykański gigant zapewnia jednak, że jego celem w przyszłości jest doprowadzenie do sytuacji, w której kobiety stanowić będą połowę osób zatrudnionych w przedsiębiorstwie. Kiedy ma to nastąpić? Nie wiadomo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *