Jak założyć sklep internetowy?

Jak wynika z raportu „Klient w cyfrowym świecie” opracowanego przez PwC w sieci kupuje już ponad połowa badanych. Moda na internetowe zakupy nie przemija, co myśląc o własnym biznesie warto wykorzystać.

Niewielkie koszty na początku działalności, duże możliwości rozwoju, intuicyjna obsługa i szansa zarabiania na swojej pasji – to największe zalety sklepu internetowego. Poniżej podpowiadamy jak go założyć. Dzięki naszym poradom bez większych problemów uda Ci się wejść do świata  e-handlu.

Dobry pomysł to podstawa

Jak założyć sklep internetowy? Przede wszystkim mieć pomysł na niego i...swój biznes!Bez niego nawet jeśli zaczniesz prowadzić e-sklep, to sukcesu raczej nie osiągniesz.

Jeśli nie wiesz, co chciałbyś robić i czy w ogóle potrzebujesz sklepu internetowego, a zamierzasz założyć go dlatego, że obecnie jest to modne, to…takie rozwiązanie zdecydowanie Ci odradzamy!

Nim „otworzysz” swój sklep online pomyśl o tym, co jest Twoją pasją, co potrafisz zrobić samodzielnie, na czym się znasz i co chcesz sprzedawać. Sprawdź czym zajmuje się (i jak się promuje) Twoja konkurencja i z iloma rynkowymi graczami przyjdzie Ci rywalizować.

W myśl zasady, że dobrze jest poznać przeciwnika – dokonaj rzetelnej analizy rynku, co pozwoli Ci zaoferować klientom coś, czego nie znajdą u Twoich rywali. Jeśli uda Ci się znaleźć swoją niszę będziesz miał szansę nie tylko zaistnieć na rynku, lecz również (przynajmniej przez jakiś czas) cieszyć się pozycją monopolisty.

Wybór nazwy i założenie strony

To kolejny krok, który musisz wykonać, by zaistnieć w świecie e-commerce. Nazwa Twojej strony powinna być prosta, chwytliwa, wpadająca w ucho i dostosowana do  tego, czym się zajmujesz. Inaczej bowiem będzie nazywać się witryna kogoś, kto sprzedaje sztuczną biżuterię czy szyje ubrania, a inaczej osoby, która wykonuje wysokiej jakości meble. Wybrałeś nazwę? To teraz sprawdź czy nie jest już zajęta. Jeśli ktoś przed Tobą wpadł już na dany pomysł, to…cała „zabawa” z wymyślaniem nazwy zacznie się od początku.

Sama strona powinna być łatwa w obsłudze i przyjazna dla użytkownika, by Twoi potencjalni klienci w jak najprostszy sposób mogli dokonać zakupu. Z uwagi na fakt, że konkurencja na rynku e-commerce rośnie w siłę, warto zatrudnić do tego specjalistę i zainwestować w profesjonalną stronę. Minusem tego rozwiązania jest jego koszt, plusem – fakt, że wówczas Twoja strona będzie działała i wyglądała dokładnie tak jak sobie wymarzyłeś.

Alternatywą dla zatrudnienia programisty jest „sklep w chmurze” tj. skorzystanie z narzędzi przeznaczonych specjalnie dla e-handlu. Jeśli się na to zdecydujesz musisz jednak liczyć się z tym, że w takim wypadku Twoja strona będzie o wiele bardziej schematyczna i przewidywalna. I chociaż korzystając z gotowych szablonów poniesiesz mniejsze koszty, to jednocześnie utoniesz w morzu konkurencji i bliźniaczo podobnych do siebie stron „stawianych” z użyciem tego samego oprogramowania.

Użytkownik, który wejdzie na niewzbudzającą zaufania witrynę, który nie będzie wiedział jak się po niej poruszać, w większości wypadków porzuci koszyk zakupowy nawet jeśli oferowane przez Ciebie produkty są jedynie w swoim rodzaju. Nie pozwól sobie na błędy i „fuszerkę”, gdyż te szybko mogą zniechęcić do Ciebie klientów.

Asortyment sklepu internetowego

Jeśli zdecydowałeś co (i komu) sprzedajesz, jeśli masz już stronę internetową swojego sklepu, to teraz musisz zadbać o to, by znalazł się w nim towar (ten musi zostać odpowiednio opisany i sfotografowany).

Zakładając, że oferujesz trudno dostępne produkty, które są Twoimi autorskimi projektami, to jesteś w tej dobrej sytuacji, że nikomu nie płacisz za pośrednictwo (choć musisz liczyć się z kosztami materiałów) i łatwo wyróżnisz się na rynku. Możesz również „wykazać się” tworząc opisy produktów, które same sprzedają i sfotografować towar w taki sposób, by już zdjęcia zachęcały do zakupu. Jedynym kosztem jaki wówczas poniesiesz jest czas jaki na to przeznaczysz, lecz efekty Twojej pracy będą zależeć jedynie od Ciebie.

Sytuacja jest nieco trudniejsza, gdy Twój internetowy biznes opiera się na pośrednictwie w sprzedaży (tak funkcjonuje znaczna część sklepów z kosmetykami czy ubraniami).

Wejdź do świata e-commerce i zdobądź pierwszych klientów!W takim przypadku masz nie tylko mniejszy wpływ na to jak zostaną przedstawione produkty, lecz czeka Cię również większa walka o uwagę konsumenta i o to, by zrobił on zakupy właśnie u Ciebie. Nie oznacza to jednak, że od razu grozi Ci sprzedażowa klęska: pokaż klientowi dlaczego warto wybrać właśnie Twój sklep, nawiąż relację z użytkownikiem, wyróżnij się wysokim poziomem obsługi, zaoferuj opiekę posprzedażową czy dodatkowe korzyści wynikające z zakupu (np. zniżki, rabaty, programy lojalnościowe).

Pamiętaj, że klienci nie będą mogli dotknąć oferowanego przez Ciebie produktu, zobaczyć go na własne oczy, ani bliżej się z nim zapoznać. Dlatego im atrakcyjniej go przedstawisz, tym lepiej. Nie przesadź jednak z długością opisu, gdyż nikt nie lubi elaboratów. Opisując produkt bądź szczery i konkretny, nie przypisuj mu cech i zalet, których nie posiada, gdyż klient bardzo łatwo będzie mógł to zweryfikować. Uwzględnij również cenę i kwestię dostępności produktu. Uszereguj je tak, by łatwo można było je znaleźć i…mów swoim klientom o tym, co także może im się spodobać.

Przechowywanie towarów

Tu znów wszystko zależy od tego, co będziesz sprzedawał. Jeśli jest to ręcznie robiona biżuteria z powodzeniem wystarczy Ci do tego jedno pomieszczenie w domu, które przeznaczysz na swoją działalność. Jeśli natomiast sprzedajesz zabawki, ubrania czy akcesoria do samochodu, to od zysków z prowadzenia e-biznesu musisz odliczyć koszty wynajęcia magazynu lub innej powierzchni na której w odpowiednich warunkach będziesz przechowywał sprzedawane towary.

Chcesz uniknąć kosztów związanych z wynajęciem magazynu? Możesz zatem pomyśleć o sprzedaży w modelu dropshipping – wówczas produkty trafią do nabywców bezpośrednio z hurtowni, a Ty będziesz odpowiedzialny „tylko” za pozyskiwanie klientów i zbieranie zamówień.

Innym rozwiązaniem jest kupowanie produktów adekwatnie do zainteresowania klientów, jeśli jednak się na to zdecydujesz musisz liczyć się z kłopotami logistycznymi (np. brak w hurtowni towaru, który przez użytkownika został już kupiony). Plusem jest jednak obniżenie kosztów, co związane będzie z rezygnacją z posiadania magazynu.

Płatności w sklepie internetowym

Ogólna zasada jest taka, że im więcej opcji płatności dasz klientowi do wyboru, tym lepiej. Pamiętaj jednak, że jeśli już oferujesz taką możliwość, to powinny być one bezpieczne, opatrzone odpowiednimi certyfikatami i działać bez zarzutu.

Najprostszym rozwiązaniem jest podpisanie umowy z PayU, które oferuje szereg różnych metod płatności drogą elektroniczną, a większość narzędzi dedykowanych e-sklepom można bez problemu zintegrować z tym systemem.

Podsumowując, założenie sklepu internetowego nie musi być kosztowne, a może przynieść Ci spore zyski. Dzięki rozwojowi technologicznemu dzieli Cię od tego jedynie kilka kroków. Już dziś wejdź do świata e-handlu i zacznij zarabiać na swoim hobby. Jeśli zastosujesz się do naszych rad, na pewno nie zawiedziesz tych, którzy Ci zaufali. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *